Mortal Kombat Mythologies: Sub-Zerohistoria

Tysiące lat temu…

Shinnok

Shinnok był jednym ze Starszych Bogów. Starsi Bogowie są prawdziwymi władcami wszystkich wymiarów. To oni obserwują narodziny i destrukcje światów i zarządzają nimi z niezliczonymi eonami mądrości. Shinnok jednakże poddał się chciwości, wiedziony iluzją fałszywej potęgi, którą niosło ze sobą nowe królestwo Ziemi. Jeśli mógłby mieć ten wymiar tylko dla siebie, zyskałby niezrównaną moc. Najpierw jednak musiał zmierzyć się z młodym Bogiem Piorunów, znanym jako Raiden, który został wyznaczony przez Starszych Bogów na obrońcę Ziemi. Ich walka była tak zacięta, że niemal spowodowała zniszczenie planety i na wieki pogrążyła ją w ciemnościach. Ostatecznie Bóg Piorunów zwyciężył, a zbytnia pewność siebie okazała się być zgubą dla Shinnoka.

Raiden odkrył, że Shinnok wkroczył do wymiaru używając mocy mistycznego amuletu. To on pozwolił mu bez trudu przedostać się do królestwa, nie prowadząc do interwencji Starszych Bogów. Amulet mógł zostać stworzony tylko raz, a Raiden wyrwał go z posiadania Shinnoka. Z pomocą prawdziwych Starszych Bogów wygnał upadłego boga do miejsca zwanego Netherrealm, a amulet ukrył głęboko w górach Azji, by nie wpadł ponownie w niepowołane ręce. Wybudował tam masywną świątynię, która miała dać mu schronienie. Jak długo amulet pozostawał na Ziemi, tak długo Shinnok był uwięziony, zmuszony do pozostania bezczynnym na wieczność.

Bogowie Ziemi

Earth God

Jest wielu Bogów Ziemi. Większość egzystuje niezauważalna, nigdy nie zakłócając życia ludzi tego młodego i potężnego wymiaru. Inni są powoływani do specjalnych zadań przez Starszych Bogów.

Raiden jest jednym z takich bogów. Jego imię różni się w zależności od religii, ale powszechnie znany jest jako mityczny Bóg Piorunów. Podobnie jak w przypadku większości bogów, jego dzieje były przekręcane i błędnie przedstawiane w miarę upływu czasu. Zadaniem Raidena na Ziemi zawsze było chronić ją przed takimi osobnikami jak Shao Kahn czy Shinnok. Chociaż może on interweniować gdy królestwo jest w niebezpieczeństwie, to nie może ingerować bezpośrednio w ludzkie przeznaczenie. Jest jedynie przewodnikiem dla ludzi, kiedy Ci wybierają ścieżki swojego życia.

Po pokonaniu Shinnoka, Raiden wyznaczył czterech opiekunów, których zadaniem była ochrona cennego amuletu. Każdy z nich reprezentuje jeden z czterech żywiołów, które tworzą planetę - wiatr, ziemię, wodę i ogień. Występujący pod wieloma różnymi imionami, są to bogowie żywiołów. Ich istnienie, choć konieczne do równoważenia sił Ziemi, może spowodować wielkie zniszczenia i rozpacz dla jej mieszkańców.

Mnichowie z Shaolin

Wieki temu, po wielkiej ciemności, która okrywała krainę, ludzie zostali wezwani przez bogów do zbudowania świątyni. Została ona wzniesiona w górach wschodniej Azji i była chroniona przez żywioły. Przez tysiąclecia, które upłynęły od tamtego momentu, historie i legendy umarły, sprawiając, że wydarzenie to zostało zapomniane - pozostawione w niezapisanej prehistorii człowieka.

Shaolin Temples

Ale legendy odżyły kiedy Shaolin odnaleźli starożytną mapę, która opowiadała historię wspaniałej walki pomiędzy Shinnokiem a Raidenem i wskazywała drogę do olbrzymiej świątyni, którą zbudowali ich przodkowie. Wiedza ta została przekazana tylko kilku wybrańcom, włączając w to wojownika Shaolin o imieniu Kung Lao.

To dzięki Mortal Kombat, złodziej dusz - czarnoksiężnik Shang Tsung - odkrył lokalizację Świętej Mapy Żywiołów. Stało się to ponad 400 lat temu, po tym jak ówczesny czempion z Outworld - Goro - pokonał oryginalnego Kung Lao, a Shang Tsung wycisnął z biedaka duszę. Zachował jego myśli i wspomnienia, poznając tym samym tajemnicę świętej mapy.

Wydarzenia w Netherrealm

Od zarania dziejów, Netherrealm zawsze istniało jako miejsce, gdzie wysyłane były niechciane duchy z rzeczywistości. Było ono obrazowane na wiele różnych sposobów i posiadało wiele nazw: Piekło, Hades, Gehenna, Pluto. Jego przeznaczenie pozostawało jednak zawsze takie samo.

Quan Chi

Przez tysiące lat Netherrealm miało wielu władców. Większość z nich została wykuta w ognistej otchłani tego miejsca, by na końcu zedrzeć swoich panów bezlitośnie z ich tronów. Jeden z nich jednakże nie pochodził z trzewi Netherrealm, ale z niebios rzeczywistości. Był to upadły bóg o imieniu Shinnok.

Shinnok został wygnany w to miejsce udręki przez Raidena. Natychmiast po wejściu do wymiaru znalazł się pod atakiem rządzącego wówczas Lucyfera, a także tych dusz, za których los odpowiadał osobiście, kiedy jeszcze był Starszym Bogiem. Zamknięty i skrępowany, Shinnok był bezradny wobec napastników. Tysiące lat żyłby torturowany i dręczony przez męty piekła. Dopóki nie poznał Quan Chi.

Quan Chi jest wolno wędrującym czarnoksiężnikiem. Oznacza to, że może podróżować po różnych płaszczyznach rzeczywistości, pozostając niewykrytym przez ich bogów. Dzięki temu przez lata zyskał olbrzymią moc. Świadomy losu jaki spotkał Shinnoka, Quan Chi udał się do Netherrealm i złożył upadłemu bogowi propozycję. Uwolni go z więzienia i wspomoże w walce z Lucyferem i jego sługami, w zamian za co otrzyma moc i możliwość rządzenia u jego boku - kiedy tylko i jeśli w ogóle uda mu się w całości uciec z Netherrealm. Shinnok zgodził się i tych dwoje wytoczyło wojnę Netherrealm, która trwała przez stulecia. W rezultacie były Starszy Bóg zwyciężył, brutalnie mordując swojego oprawcę. Następnie po uwięzieniu ocalałego ducha swojego nieprzyjaciela, zajął jego miejsce jako nowy najwyższy władca martwego królestwa.

Shinnok's Fortress

Okazało się, że Shinnok nie miał czym rządzić. Kraina była zdewastowanym nieużytkiem ognia i siarki, zamieszkałym przez groteskowe demony, które cuchnęły najgorszym odorem. Zdecydował więc, że stworzy fizyczny świat, starając się jak najlepiej odwzorować krainę, której pragnął najbardziej… Ziemię. Przekształcił demony w formę przypominającą ludzi - na tyle, na ile było to tylko możliwe, ale w przeciwieństwie do Outworld, które stało się pustkowiem po tym jak Shao Kahn wchłonął jego energię, Netherrealm nigdy nie będzię żyjącą planetą. Zawsze będzie istnieć jako martwy świat. To w końcu jego prawdziwa forma, ukryta jedynie przez nowego rządzącego.

Udział Outworld

Mijały stulecia, a Quan Chi wyczerpał już wszystkie możliwości uwolnienia Shinnoka, aż pewnego dnia odwiedził go utalentowany czarnoksiężnik Shang Tsung. Duch Shang Tsunga został stworzony na Ziemi. On sam uzyskał możliwość wolnego wędrowania pomagając Shao Kahnowi, który był na krawędzi przejęcia Ziemi w Mortal Kombat. Shang opracował bowiem sposób, który niemal gwarantował ich sukces - lecz wymagał on pomocy Shinnoka.

Shang Tsung

Kiedy Kahn podbił krainę zwaną Edenia i przemienił ją w Outworld, posiadł także jej królową Sindel. Myśli o służeniu Shao Kahnowi doprowadzały ją do szaleństwa i w efekcie odebrała sobie życie. Rozwścieczony tym zajściem Shao Kahn powstrzymał jej duszę od przejścia do wyższej egzystencji. Zamiast tego, zatrzymał ją jako cenną nagrodę i dowód swojego zwycięstwa nad byłym królem Edeni - Jerrodem. Była też ciągłym przypomnieniem jego wielkiej mocy dla córki królowej - księżniczki Kitany. Wydarzenia te pozwoliły Shang Tsungowi dobić targu z Quan Chi. Jeśli Shinnok weźmie duszę Sindel, zatruje ją złem i odrodzi na Ziemi… Shao Kahn będzię mógł przekroczyć międzywymiarowe wrota rozdzielające te dwie krainy i odzyskać swoją królową. Pozwoli mu to tym samym przejąć Ziemię oraz powstrzymać Raidena i Starszych Bogów od działania. Zjawisko, którego ukończenie potrwa ponad dekadę - raczej krótki okres czasu, biorąc pod uwagę to, przez co Shinnok już przeszedł.

W zamian za wkład Shinnoka, Shang Tsung wyjawi Quan Chi lokalizację mapy, która doprowadzi go do amuletu. Shang Tsung nie poinformował jednakże o żywiołach, które go ochraniają. Samo ich istnienie uniemożlia czarnoksiężnikowi wejście do świątyni, gdzie spoczywa amulet. Ale jeśli tylko zdoła wysłać tam człowieka, właściwego człowieka - takiego, który mógłby pokonać żywioły…

Sub-Zero i Lin Kuei

Gdzieś w północnych częściach Azji istnieje sekretny klan zabójców i złodziei, znany jako Lin Kuei. Grupa ta istnieje od wieków i rozwija się dzięki intencjom złych ludzi, którzy płacą za jej usługi. Jej wojownicy są wybierani już podczas narodzin, a pózniej zostają wyrwani ze swoich dawnych żyć i wychowani z dala od normalnie funkcjonującej cywlizacji. Tylko klan wie o ich istnieniu. Każdy z nich posiada pewne umiejętności i uzdolnienia, które odróżniają ich od normalnych ludzi. Zdolności te są przekazywane z pokolenia na pokolenie i szlifowane przez doświadczenia życiowe.

Sub-Zero

Urodzony w Ameryce, Sub-Zero był najstarszym z trójki dzieci, które obejmowały jeszcze brata i siostrę. Ich matka pragnęła normalnego życia dla swoich synów, którzy zostali wytypowani przez Lin Kuei, aby stać się wojownikami klanu. Nieustannie będąc w nerwach, starała się ich ukryć przed ojcem, którego życie w Ameryce było jedynie przykrywką dla jego prawdziwej tożsamości i misji. Ostatecznie zostali odnalezieni i ich ojciec powrócił z nimi do ojczyzny. Nigdy więcej nie widzieli, ani nie mieli żadnych wieści o matce i siostrze. Sub-Zero poznał swoją zdolność już jako młodzieniec. Została mu ona przekazana przez ojca, wojownika Lin Kuei czwartej generacji. Umiejętność ujarzmiania czynnika zimna jest jedną z tych, która zajmuje lata do opanowania. Jej pełny potencjał zostaje poznany tylko przez tych, którzy zgłębili ją w ostatnich etapach swojego życia. Talenty Sub-Zero wykształcają się jednak znacznie szybciej niż u pozostałych członków Lin Kuei. Zostaje to zauważone przez Wielkiego Mistrza klanu, który wybrał młodego wojownika, by zajął miejsce swojego zmarłego ojca jako następny Sub-Zero.

Pośród jego pierwszych zadań dla Lin Kuei jest jedno, które doprowadza go do Światyni Shaolin i polega na wykradzeniu świętej mapy zwanej Mapą Żywiołów. Wskazuje ona drogę do jeszcze jednej świątyni, długo skrywanej przed oczami śmiertelników. Świątynia ta, nazywana Świątynią Żywiołów, została wzniesiona gdzieś pośród pasma górskiego Himalajów po stronie Nepalu. Prawdziwy skarb znajduje się dopiero w jej wnętrzu. Artefakt, który jest starszy od historii człowieka na Ziemi… artefakt znany jako Amulet Shinnoka.

Scorpion i Ninja

Rozsiani po całej Japonii - Ninja istnieli jako japoński odpowiednik Lin Kuei. Wierzy się, że renegat urodzony w Japonii - wojownik Lin Kuei o imieniu Takeda, rozwinął sztukę Ninjutsu setki lat temu. Powrócił do Japonii w okresie feudalnym i zaoferował swoje usługi i wiedzę różnym lordom i generałom. Wiele z jego umiejętności i technik wkrótce zostało skopiowanych i rozprzestrzeniło się po ojczyźnie. Jako że sztuka Ninjutsu nie opiera się na indywidualnych zmutowanych mocach wojowników, ninja nadrabiają to wykorzystywaniem broni i magicznych sztuczek, które większość ludzi może przyswoić po odpowiednim treningu.

Scorpion

Ninja nigdy nie istnieli jako jeden spójny kolektyw. Współpracowali luźno jako połączona siatka szpiegowska, złożona z kilku pomniejszych klanów. Jeden z takich właśnie klanów nazywał się Shirai Ryu. Jego założycielem był sam Takeda, co sprawiało, że był to pierwszy klan ninja jaki w ogóle powstał. Spowodowało to także, że od razu stał on się wrogiem Lin Kuei, a Takeda znalazł się na celowniku zabójców. Udawało mu się unikać napastników aż do starości, kiedy w końcu zmarł - ale nie w zaciętej walce, tylko we śnie - otruty przez toksynę dolaną do jego herbaty.

Scorpion to kryptonim dla współczesnego członka Shirai Ryu o imieniu Hanzo Hasashi. Scorpion opanował technikę zwaną shuriken - broni wyrzucanych z dłoni. Nauczył się jej od swojego ojca - również ninja - który zabraniał synowi stać się członkiem starożytnej grupy zabójców i chciał, by ten zaakceptował przywileje nowoczesnego życia. Jednak wizja szybkich pieniędzy i marzenia by zapewnić najlepszy byt swojej żonie i dziecku, popchnęły go do przyłączenia się do Shirai Ryu.

Jego ostatnia misja kieruje go do serca Chin, kolebki Lin Kuei i miejsca położenia światyni Shaolin, z której ma wykraść Świętą Mapę Żywiołów.